O konferenci


Svět 100 let po úmrtí Rudolfa Steinera

Stále více než kdy dříve touží současný člověk pochopit dění kolem sebe i v sobě, rozlišit síly, které skrze něho, ostatní lidi i události promlouvají. Konference Růže a Kříž v Evropě nabízí na základě hlubšího porozumění založeném na anthroposofii klíč k rozluštění mnohdy velmi spletitých souvislostí, k schopnosti rozlišovat, k jasnému vidění a rozumění událostem, se kterými se setkáváme jak v dějinách, tak v současnosti v oblasti umění a kultury, duchovního života nebo politiky.

Třídenní konference o hlubších historických souvislostech událostí, kterým čelí Evropa 
ve 20. a 21. století

Zrušení květnového termínu

Konference se 16.-18.5.2025 z důvodu nemoci bohužel nekoná. Nový termín na podzim 2025 včas upřesníme.


Přednášející


Terry Boardman

Terry Boardman

je anglický překladatel (němčiny a japonštiny), spisovatel a přednášející dějin a současných událostí. Od roku 1982 se zabývá studiem anthroposofie. Je autorem řady článků a dvou knih: „Mapping the Millennium – Behind The Plans of the New World Order“ (2.vydání. 2013) and „Kaspar Hauser – Where Did He Come From?“ (2006), která vyšla v češtině v nakladatelství Grada pod názvem „Záhadný Kaspar Hauser“ (2009). Jeho manželka je z Japonska, mají syna, který se svou japonskou manželkou a třemi malými dětmi žije v Anglii.

Markus Osterrieder

Markus Osterrieder

se narodil v roce 1961 v Mnichově. Po dokončení studií v Mnichově, Toulouse a Varšavě působil několik let jako badatel ve Východoevropském Institutu v Mnichově. Nyní pracuje jako historik, spisovatel a přednášející v mnoha zemích od Britských ostrovů až po Írán a Rusko. Zabývá se převážně otázkami kulturních souvislostí východu a západu. Mezi jeho knihy patří „Sonnenkreuz und Lebensbaum“ (1995, nové vydání v 2023) a „Welt im Umbruch“ 2014.

Richard Ramsbotham

Richard Ramsbotham

je spisovatel a dramatik. Vyučoval na univerzitě ve Varšavě v letech 1989 až 1993. Je autorem knihy „Who wrote Bacon?“, divadelní hry „Rewinding the War“ a hry o ruském spisovateli Andreji Bjelym. Velice se zajímá o téma vztahů západní, střední a východní Evropy.

Anežka Janátová

Anežka Janátová

Působila jako psycholožka a ředitelka v Jedličkově ústavu v Praze, založila Akademii sociálního umění Tabor. Iniciovala vznik Sociálně terapeutického centra a Nadace Tábor, založila Spolek pro léčebnou pedagogiku, sociální a uměleckou terapii v ČR. Od roku 2008 je předsedkyní Anthroposofické společnosti v ČR.


Program 2025

16. - 18. května 2025 v Anthroposofické společnosti, Hošťálkova 392/1d, 169 00 Praha 6 - Břevnov

Přinášíme přehled témat letošní konference. Konference začíná v pátek 16. května v 16 hodin registrací, v 17 hodin zahájením. Končí v neděli 18. května v 15 hodin. Podrobnější časový harmonogram bude upřesněn a zveřejněn na tomto místě. Registrovaní účastnící obdrží harmonogram spolu s organizačními pokyny rovněž e-mailem.

Metafora války jako narušitele „Idey Evropy“ / Markus Osterrieder 

Politici a média v Evropské unii reagují na velké globálni politické změny iniciativou pro vyzbrojení Evropy, která stojí miliardy eur. Tato iniciativa je prezentována sloganem Znovuvyzbrojení Evropy / Připravenost 2030. Podobně, jako tomu bylo při pandemii covidu-19, je kladen apel na soudržnost a solidaritu obyvatelstva, často na základě výhrůžných scénářů. Ale znovu jde jen o odvedení pozornosti od změn, které se odehrávají v podstatě člověka a které jsou skryty v imaginaci dítěte Evropy a jeho sil.

Smysl pro já a dialogický princip / Markus Osterrieder

Na začátku 20. století netrpěla Evropa pouze devastujícími následky první světové války, ale získala také setbu nového způsobu myšlení a schopností, které naléhavě potřebujeme pro to, abychom dokázali rozvíjet zdravý sociální život. Tyto schopnosti je možné zpětně sledovat i v životě dítěte Evropy, Kašpara Hausera. 

„Smysl pro já se netýká schopnosti vnímat své vlastní já. Tento smysl není smyslem pro vnímání našeho vlastního já, já, které jsme získali teprve zde na zemi, ale je schopností pro vnímání já druhého člověka. Co tímto smyslem vnímáme, je vše, co se odehrává v setkání s druhým já ve fyzickém světě.“ (Rudolf Steiner, 2. září 1916)

Proč je Británie jednou z vůdčích sil v Evropě proti Rusku? / Terry Boardman

Mnohým lidem je jasné, že vedle režimu Zelenského, je to právě Británie, která podporuje ukrajinskou válku nejsilněji. Proč tomu tak je? Chtějí snad evropští lídři, zhruba 400 let po Pražské defenestraci v roce 1618 a 100 let pro úmrtí Rudolfa Steinera, vehnat své obyvatele znovu do celoevropské války, jak tomu bylo naposledy v roce 1939? Nenaučili se Evropané nic za posledních 80 let? Jaké jsou skutečné zájmy Evropy? Anthroposofie je moderní rosekruciánská cesta. - Jak může osvětlit současnou geopolitickou situaci?

Jak rozumět Trumpovu fenoménu / Terry Boardman

Trump určitě není běžným politikem, je historickým fenoménem. Žádný z lídrů Spojených států nebyl tak nenáviděný, opovrhovaný, opěvovaný a idealizovaný.  Je jen zpátečnickým strůjcem chaosu ve světovém dění nebo je pozitivním narušitelem, americkým nacionalistou, sionistou či globalistou? Na co poukazuje jeho objevení v současné situaci USA? A co by mohl mít společného s prorokem Mohamedem a Helenou Petrovnou Blavatskou?

Michaelský proud v moderní kultuře a jeho protipól / Richard Ramsbotham

V přednášce se budeme zabývat bohatou činností Daniela Dunlopa a Waltera Johannese Steina ve 20., 30. a 40. letech. Jejich záměrem bylo prosadit v politice a ekonomice zásadní změny, které vycházely z práce Rudolfa Steinera na proměně sociálního řádu a z Michaleských požadavků na současnou dobu. Podíváme se též na odpor, který tato činnost vyvolala, v podobě  iniciativ, které navenek vypadaly podobně, ale jak nabývaly na síle, ukazovalo se jejich působení jako zcela protichůdné. I dnes jsou mylně a často i tragicky tyto proudy považovány za něco pozitivního. Tento příběh, včetně výzvy k rozlišování mezi realitou a jejím opakem, je v dnešní době nesmírně důležitý.

Splynutí různých náboženství v duchu rosekruciánství, překážky a odpor proti tomu v současné civilizaci / Richard Ramsbotham

Co je myšleno konvergencí náboženství ve světle rosekruciánství? Jak je možné, že existuje tolik proudů, které se nazývají křesťanskými, ale zároveň podporují územní i náboženské cíle sionismu? V kontextu s rostoucí polaritou mezi globalizací a nacionalismem se objevuje mnoho rozporů, kdy lidé hledají nové cesty kupředu. Jedním takovým protimluvem je pojem křesťanský nacionalismus - Dokáže něco takového přinést mír nebo nás jen vést k dalším válkám? Co říká anthroposofie o polaritě globalismu a nacionalismu? V této přednášce si budeme klást otázky týkající se sionismu, nacionalismu a potenciální proměny národních států a celosvětové společnosti ve světle skutečné lidské svobody a individuality.

Jak by vypadal náš svět, kdyby nebylo Rudolfa Steinera? / Anežka Janátová

Proč dnes hledáme Anthroposofii? / Anežka Janátová